Fot. – źródło: flickr.com – Climate State – Public Domain Mark 1.0

Znużony i rozczarowany swoją pracą zastanawiasz się czasem jak by to było, gdybyś robił rzeczy, które sprawiają, że tętni w Tobie życie? Jak to jest realizować swoje cele i wnosić do świata unikalny dar – Ciebie? Dookoła, słyszysz że jest trudno, że konkurencja, bezrobocie, trudny rynek i ciężkie czasy. A Twoja praca przecież nie jest znowu taka ciężka i nieźle Ci płacą. Więc może lepiej się przystosować… Kiedyś zrobisz to co chcesz. Za 20 lat, jak już będzie Cię na to stać…

Największym ryzykiem jest nic nie robić

To trochę ryzykowny plan. Pomyśl, czy przystając przez kolejne długie lata na robienie rzeczy, które Cię nie pasjonują, nie rozwijają i nie wyposażaja w kompetencje, potrzebne do stawania się samodzielnym i przedsiębiorczym, za jakiś czas będziesz je posiadał, tylko dlatego, że przybyło Ci lat życia?

Może nie masz pomysłu na siebie, nie wiesz co chcesz robić, myślisz o różnych rzeczach ale za żadnym z pomysłów nie jesteś gotów podążyć? Może uważasz, że tylko Ci, którzy od dziecka szlifowali swoje talenty mają szansę na pracę z pasją i sercem? Dla reszty, w tym Ciebie, pozostaje szara rzeczywistość pod tytułem ‘życie takie jest’.

A może masz pomysł ale nie wiesz jak go wcielić w życie? Nie masz wystarczającej wiedzy i wydaje Ci się to zbyt nierealne.

Zdaj sobie sprawę, że gra jest warta świeczki

Tu chodzi o Ciebie. 🙂  O Twoje szczęście, zdrowie, relacje, o poczucie sensu i jakość życia.

Co się może wydarzyć za 5, 10 lat gdy postanowisz realizować siebie? A gdzie będziesz za te 5, 10 lat kiedy nie podejmiesz żadnch działań? Czy będziesz lekko niezadowolony czy może bardzo sfrustrowany i wypalony? Zdecyduj, że nie przestaniesz szukać sposobu. Próbuj, poznawaj, ucz się, bądź ciekaw, działaj.

Znajdź ludzi, którzy są tam, gdzie Ty chcesz być

Rozejrzyj się wokół siebie. Twoje otoczenie w dużej mierze trzyma Cię w Twoim koncepcie. Znajdź inspirujących ludzi, którzy spełniają marzenia, wykorzystują możliwości i pokazują, że się da. Takich, którzy są w podróży lub u celu, którzy wierzą w to co robią i są zmotywowani. Takich, którzy wierzą w Ciebie. Nie musisz od razu rzucać swojej pracy ani znajomych ale jeśli zgadzasz się, że gra jest warta świeczki, zacznij działać małymi krokami – po to by za jakiś czas znaleźć się w miejscu z którego będziesz zadowolony. 🙂

Bądź autentyczny

Poznaj i pokazuj prawdziwego siebie – swoje talenty, wartości i pragnienia.  Pozwól sobie być nowicjuszem, błądzić i prosić o pomoc. Tylko w ten sposób tworzysz możliwości realizowania prawdziwego siebie. Inaczej będziesz otrzymywał głównie propozycje realizowania tego w czym masz już parę lat doświadczenia, na co masz dyplom i certyfikaty…

Bój się i rób

Gdy zdecydujesz się realizować siebie nie raz staniesz przed wyzwaniem, które może napawać Cię lękiem. I wcale nie musi być ono wielkie, wystarczy, że będzie dla Ciebie ważne. Im bardziej się boisz tym bardziej to zrób! 🙂  Po drugiej stronie lęku często kryją się skarby. I co najważniejsze, nie oczekuj samych sukcesów. Próbuj, popełniaj błędy i pamiętaj że ‘doświadczenie to coś co zyskujesz, kiedy nie zyskałeś tego czego pragąłeś (Randy Pausch)’ a ‘sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu (Winston Churchill)’.

 

My w Fundacji Garaż zdecydowaliśmy, że chcemy realizować siebie i chcemy wspierać innych w realizowaniu ich pomysłów i potencjału. A Ty? Chcesz realizować siebie?